Zespół weselny Lublin, Warszawa

Jak zorganizować studniówkę krok po kroku

Studniówka – poradnik krok po kroku: Jak zorganizować studniówkę?

Studniówka – jak sama nazwa wskazuje – jest organizowana na około sto dni przed maturą. Czyli innymi słowy w styczniu lub w lutym. Natomiast przygotowania koniecznie zacznij jak najwcześniej – choćby zaraz po wystartowaniu nowego roku szkolnego.

Zapraszamy do lektury. Poniższe wskazówki pomogą ci zorganizować studniówkę idealną.

Plan studniówki

Przede wszystkim spotkaj się z innymi osobami współodpowiedzialnymi za organizację studniówki. Szczegółowo omówcie plan działania, harmonogram i podział zadań. Taka organizacja studniówki będzie prostsza dzięki wskazówkom w tym artykule.

Następnie zdobądź informację o możliwościach finansowych uczniów. Może to znacząco ograniczyć twoje pole działania.

Wybór lokalu na studniówkę

Pierwszą decyzją związaną z organizacją przyjęcia studniówkowego jest wybór odpowiedniego miejsca. W niektórych szkołach jest ono organizowane na salach gimnastycznych lub w aulach, ale coraz częściej imprezy te odbywają się również w domach przyjęć, restauracjach, hotelach, które dysponują zapleczem eventowym. I powiedzmy sobie szczerze: studniówka w szkole raczej nie zostanie najlepiej przyjęta przez uczniów 😉

Pozostaje więc wynajem sali. Tutaj musisz przede wszystkim pamiętać o znalezieniu odpowiednio dużej sali. Muszą się na niej pomieścić stoły dla wszystkich uczniów wraz z osobami towarzyszącymi oraz dla nauczycieli. Oczywiście musi się też znaleźć miejsce na parkiecie.

Najlepiej znajdź najpierw w Internecie kilka sal mogących pomieścić Twoich gości. A później najlepiej zobacz je osobiście. Niestety lokale często mocno zawyżają liczbę gości, którą jest w stanie pomieścić dana sala. Najlepiej, jeśli odwiedzisz lokal w dniu, w którym jest organizowane inne przyjęcie o podobnej skali. Dzięki temu osobiście ocenisz, ile jest miejsca przy stołach i do tańczenia.

I bardzo ważne: salę rezerwuj jak najwcześniej. Styczeń i luty raczej nie są szczególnie popularne wśród nowożeńców, więc październik powinien wystarczyć.

Zespół czy DJ – co wybrać na studniówkę?

Gdy już zadbasz o dach nad głową, pora na wybór specjalisty od muzyki. W końcu nie oszukujmy się – na studniówkę przychodzi się głównie potańczyć. Dobra muzyka to gwarancja udanej zabawy do białego rana.

Co masz do wyboru? W praktyce jest to zespół muzyczny lub też DJ. Każda z tych opcji ma swoje zalety i wady, które przedstawię dalej.

Niezależnie od wyboru koniecznie zapoznaj się z opiniami o poszczególnych wykonawcach. Najlepiej jeśli będą pochodziły od organizatorów innych studniówek. Poszukaj też w internecie nagrań z przykładowych wystąpień wykonawcy. Jeżeli takich nie ma, to powinna to być dla ciebie lampka ostrzegawcza. Alternatywnie możesz poprosić o możliwość uczestnictwa w innej imprezie danego wykonawcy.

W przypadku organizacji studniówki nie zapomnij również o odpowiednio wczesnej rezerwacji terminu.

Zespół na studniówkę

Grający na żywo zespół może być kapitalnym pomysłem na przyjęcie studniówkowe. Przede wszystkim wiele osób uwielbia bawić się podczas muzyki na żywo – wtedy nogi same rwą się do tańca.

Jednak z drugiej strony zespół ma ograniczony repertuar – nie zagra też najnowszych hitów. To powoduje, że ta opcja cieszy się mniejszym zainteresowaniem wśród młodszych osób.

Kwestia kosztów to kolejny minus zespołu. Ten składa się bowiem z kilku osób, których łączne wynagrodzenie zazwyczaj przewyższa te od DJ-a. Co więcej, stawki zespołu są zazwyczaj wyższe ze względu na to, że grając na żywo, potrzebują większego przygotowania.

DJ na studniówkę

Druga propozycja na studniówkę to zatrudnienie DJ-a. W tym przypadku możliwości repertuarowe są już praktycznie nieograniczone, ponieważ DJ na studniówkę może zagrać wszystkie wcześniej uzgodnione z klientami utwory.

Na przyjęcia, w których udział biorą młodsi goście DJ jest zatem najlepszą opcją. Przed eventem można uzgodnić z nim playlistę, czyli listę wszystkich utworów, które mają pojawić się na imprezie. Oczywiście, DJ może także przyjmować życzenia na bieżąco, aby każdy, kto bawi się podczas przyjęcia, mógł usłyszeć na nim swoje ulubione utwory.

Oprawa muzyczna na studniówce

Muzyka na studniówce warunkuje dobrą zabawę, dlatego w tym miejscu nie ma miejsca na daleko idące kompromisy. Poza tradycyjnym polonezem na przyjęciu gości także inna muzyka, która powinna być dopasowana do gustów bawiących się uczniów, a te, jak wiadomo, stale się zmieniają.

Dobra muzyka gwarantuje udaną zabawę aż do późnej nocy. Powinna być ona jednocześnie na tyle zróżnicowana, aby zadowolić każdego. Właśnie dlatego na studniówkach można usłyszeć zarówno ponadczasowe hity polskie i zagraniczne, jak i najnowszą muzykę. Zadbaj o profesjonalną oprawę muzyczną – jej szczegóły omów ze swoim DJ-em lub zespołem.

Studniówkowe menu

Jedzenie jest na studniówce równie ważne co tańce. Dlatego dokładnie zapoznaj się z różnymi opcjami oferowanymi przez lokal. Ustal i spisz w umowie:

  • ile będzie posiłków
  • co będzie dostępne w przerwach między posiłkami i po ostatnim posiłku
  • jakie będą napoje, ciastka i smakołyki
  • czy powinny być przygotowane posiłki wegańskie, wegetariańskie oraz dostosowane do innych indywidualnych potrzeb? Tu najlepiej zdobądź informacje od uczestników zbliżającej się imprezy.

Kamerzysta i fotograf

O ile ktoś nie przesadzi z alkoholem podczas studniówki, to najpewniej chętnie będzie w przyszłości wracał do zdjęć i nagrań z tej imprezy. Wynajem fotografa czy kamerzysty nie będzie aż tak dużym kosztem, a zapewni niezapomnianą pamiątkę każdemu z gości.

W przypadku kamerzysty i fotografa również pamiętaj, by termin rezerwować jak najwcześniej. Inaczej najlepsi specjaliści mogą być już dla ciebie niedostępni.

Zaproszenia na studniówkę

Zorganizuj wydruk zaproszeń na studniówkę. Powinny się na nich znaleźć kluczowe informacje:

  • miejsce (z dokładnym adresem)
  • datę i godzinę rozpoczęcia imprezy
  • dane osoby zapraszanej wraz z danymi osoby towarzyszącej

Upewnij się, że forma zaproszenia będzie pasowała do klimatu organizowanej przez ciebie studniówki.

Poloneza czas zacząć

Jak najwcześniej rozpocznij grupowe ćwiczenia poloneza. Choćby we wrześniu. Ćwiczcie regularnie – nawet gdy już wszyscy nauczą się układu. Dzięki temu upewnisz się, że i na samej studniówce nikomu nie powinie się noga.

Ćwiczenia organizuj dla wszystkich uczestników imprezy – dzięki temu upewnisz się, że wszyscy wiedzą, co mają robić. Dotyczy to również osób towarzyszących.

Zapraszamy do kontaktu z Mayday – Zespół Muzyczny. Oferujemy kompleksową obsługę muzyczną studniówek w Warszawie, Lublinie oraz w innych miejscach kraju. Świadczymy również usługi jako DJ na wesele.

Frazy kluczowe powiązane z wpisem: organizacja studniówki marzeń, bal maturalny, organizacja studniówki.
   Blog