Zespół weselny Lublin, Warszawa

Zimne ognie a wesele – jak prawidłowo wykorzystać tę atrakcję?

Zimne ognie na weselu to jedna z popularnych atrakcji w tym szczególnym dniu. To też sprawdzony sposób na urozmaicenie wesela i na piękne zdjęcia ślubne. Za jej organizację w dużej mierze odpowiada fotograf, bo to właśnie on chce wykorzystać malowniczą scenerię do zrobienia kilku wyjątkowych zdjęć. Zaangażowani są także pracownicy sali weselnej, a także DJ lub wodzirej, który zapowie zabawę i zaprosi gości we wskazane miejsce. Aby zabawa w zimne ognie na weselu wypadła po myśli państwa młodych, warto pamiętać o kilku podstawowych kwestiach.

Jaka godzina na zimne ognie na weselu?

Zacznijmy od tego, jaka godzina będzie odpowiednia na to, aby zorganizować zimne ognie. Zabawę organizuje się po zachodzie słońca, gdy nastanie już pełny zmrok. Wówczas zimne ognie prezentują się w pełni okazale. Dowodem tego będą zjawiskowe zdjęcia ślubne, które uwiecznią ten spektakularny efekt. Zabawa nie może być jednak organizowana zbyt późno, tak aby część gości jej nie przegapiła, a także, aby goście wyglądali jeszcze korzystnie na zdjęciach. Wiele zależy również od pory roku i od tego, o której godzinie robi się ciemno. W porze letniej zimne ognie na weselu organizuje się ok. 22:00, natomiast w okresie wiosennym i jesiennym optymalna może być godzina 20:00 lub 21:00. Godzinę rozpoczęcia zabawy uzgadniają ze sobą: para młoda, fotograf i kamerzysta, DJ lub wodzirej, a także pracownicy sali weselnej, którzy będą czuwać nad bezpieczeństwem, a także zadbają o pojemnik, do którego będzie można bezpiecznie wyrzucić dopalone ognie.

Jakie zimne ognie na wesele wybrać?

Zimne ognie różnią się przede wszystkim długością, która decyduje o czasie palenia. Fotograf ślubny potrzebuje dostatecznie dużo czasu, aby zadbać o korzystne ujęcia. Oczywistym wyborem będą więc długie zimne ognie. Jednocześnie, dłuższe sztuczne ognie pozwalają uzyskać szpaler, do którego pozuje para młoda. Zabawa z zimnymi ogniami pojawia się nie tylko na weselach, sięga po nią chociażby DJ na studniówkę. Jakie sztuczne ognie są polecane przez osoby mające doświadczenie w organizacji podobnych zabaw? W pełni wystarczające powinny okazać się ognie o długości 60 – 70 cm, aczkolwiek można trafić także na dłuższe sztuczne ognie o długości nawet 90 cm. Tutaj warto jednak znaleźć złoty środek – nie wszyscy goście o tej porze będą w pełni trzeźwi, a zbyt długie sztuczne ognie stwarzają pewne ryzyko np. przypalenia ubrania współbiesiadników.

Jak odpalić zimne ognie?

Tutaj dużym doświadczeniem i wprawą musi wykazać się fotograf. To on musi skoordynować działania, poczekać na wszystkich gości, rozdać zimne ognie, a także zapałki lub zapalniczki potrzebne do ich odpalenia (Jedna zapalniczka to za mało. Aby uniknąć chaosu powinno ich być co najmniej kilka). To jego zadaniem jest bez zarzutu fotografować zimne ognie na weselu. Wszystkie zimne ognie powinny zostać rozpalone w podobnym czasie, tak, aby czas płonięcia wszystkich ogni był możliwie jak najdłuższy i pomógł w zrobieniu atrakcyjnych zdjęć. Czasami w zabawę zaangażowany jest DJ, wodzirej lub zespół weselny, którzy pomogą gościom odpalić zimne ognie na weselu. Poza nastrojową muzyką mogą się oni zająć pomocą w koordynowaniu działań i wydać komendę, na którą goście odpalą zimne ognie. Im dłuższe zimne ognie, tym większa tolerancja błędu na zbyt wcześnie i zbyt późno odpalone lonty. Najdłuższe z nich mogą palić się nawet kilka minut.

Zimne ognie – jak wybrać właściwe miejsce?

Miejsce pod organizacje zabawy wybiera fotograf ślubny, ale w tej kwestii musi się on porozumieć z pracownikami sali, którzy muszą zadbać o to, aby przebieg zabawy był w pełni kontrolowany i bezpieczny, a także zgodny z obowiązującymi przepisami BHP. Najczęściej wybiera się jakieś malownicze miejsce położone na zewnątrz, np. przy altance lub tle reprezentacyjnej części ogrodu. Zabawę można przeprowadzić także w środku, ale wymaga to zachowania dużo większej ostrożności, a ponadto, często stosuje się tutaj krótsze zimne ognie, tak, aby uniknąć przykrych incydentów. Najlepiej jest w tej kwestii skonsultować się z pracownikami obsługującymi przyjęcie weselne. To oni najlepiej znają możliwości sali, a także terenu dookoła niej i to oni potrafią wskazać miejsce, które z jednej strony zaoferuje ładne ujęcia, a z drugiej pozwoli utrzymać wysoki poziom bezpieczeństwa zabawy.

Uzgodnienia z salą weselną

Jak już mówiliśmy, zabawa w zimne ognie na weselu wymaga świetnej koordynacji, a w jej organizacji bierze udział nie tylko fotograf i kamerzysta, ale również pracownicy sali weselnej, a nierzadko także wodzirej lub DJ. Obowiązki Państwa młodych tak naprawdę ograniczają się jedynie do wyboru doświadczonego fotografa, który zadba o resztę kwestii organizacyjnych, a następnie zrobi zdjęcia, które staną się wyjątkową pamiątką z tej szczególnej chwili. A jakie zadania leżą po stronie sali weselnej? Pracownicy powinni wskazać bezpieczne miejsce, a także zadbać o pojemnik, do którego wyrzucone będą wygasłe, ale wciąż gorące knoty. Sala weselna często dostarcza również zapasowe zapałki, zapalniczki lub rozpalone świeczki, od których można odpalić ognie w tym samym momencie. Koordynacja działań jest tutaj bardzo istotna.

Wybór doświadczonego fotografa

Aby zabawy weselne wypadły po myśli pary młodej, za ich organizację muszą odpowiadać doświadczone osoby. Za zimne ognie najczęściej odpowiada fotograf ślubny i kamerzysta, bo to właśnie oni muszą w tym momencie zadbać o efektowne zdjęcia. Jednak zabawę może wspierać DJ lub zespół weselny dbając o nastrojową muzykę, a także zapowiadając zabawę i zapraszając gości w umówione miejsce. O tym, czy zabawa okaże się trafiona w dużej mierze zależy właśnie wybór doświadczonego fotografa, na którym często ciążą najważniejsze obowiązki – zorganizowanie zimnych ogni, wybranie dogodnego miejsca, ustalenie szczegółów z pracownikami sali weselnej oraz z DJ-em lub wodzirejem.

Ile kosztują zimne ognie na wesele?

Zimne ognie na wesele o długości 40 cm kosztują ok. 40-50 złotych za paczkę 100 sztuk. Zimne ognie 70-centymetrowe w takiej samej ilości to koszt ok. 80 złotych.

Gdzie kupić zimne ognie na wesele?

Najprościej będzie zamówić je przez internet np. na Allegro.
   Blog