Zespół weselny Lublin, Warszawa

Zabawy weselne – wybieramy najlepsze z nich

Wybór zabaw weselnych często jest ustalany pomiędzy wodzirejem (lub zespołem weselnym) a odą parą. To oni najlepiej znają swoich gości i wiedzą, jakie zabawy mogą im się spodobać. Wodzirej musi także dobierać zabawy pod kątem trzeźwości gości, etapu wesela, jak również dostępnej powierzchni. W niniejszym artykule omawiamy najpopularniejsze zabawy weselne oraz zabawy na oczepiny.

Najpopularniejsze zabawy weselne

Jeszcze kilkanaście lat temu sporym zainteresowaniem cieszyły się „odważne” zabawy weselne, polegające np. na zgadywaniu nóg swojej partnerki z zasłoniętymi oczami. Teraz para młoda chętniej stawia na nieco mniej wyzywające oryginalne zabawy weselne, tak, by goście weselni nie czuli się speszeni. Dobry DJ na wesele zawsze ma na podorędziu wiele zabaw, które dobiera pod kątem preferencji gości, ich liczby, a także dostępnego miejsca. Zabawy weselne możemy podzielić na integracyjne, rywalizację, a także na zabawy na oczepiny związane przede wszystkim z młodą parą.

Jedzie pociąg z daleka

To jedna z popularniejszych zabaw weselnych, która cieszy się dużą popularnością także na innych zabawach okolicznościowych. Sięga po nią chociażby DJ na studniówkę. Zasady są proste – leci popularny przebój Ryszarda Rynkowskiego „Jedzie pociąg z daleka”, a para młoda stanowi przód pociągu, do którego podłączają się kolejni goście. Zabawa najlepiej sprawdza się na dużych salach, ale jak wiadomo, jak są chęci to i kawałek miejsca w pełni wystarczy.

Jaka to melodia?

Wodzirej lub zespół weselny wybiera dwie drużyny, np. kobiety na mężczyzn lub team pana młodego na team panny młodej. Pojawiać się będą zajawki popularnych przebojów. Osoba, która zna tytuł, podnosi rękę do góry. Wodzirej musi wybrać, kto podniósł rękę jako pierwszy. Aby drużyna zdobyła punkt, osoba musi podać tytuł, a następnie zaśpiewać część piosenki (zespół mu w tym pomaga).

Belgijka

Niesamowicie intensywny i bardzo popularny taniec, który angażuje wielu gości. Plusem jest to, że w tańcu tym co chwila zmienia się partnera lub partnerkę, dzięki czemu można zatańczyć z wieloma osobami jednocześnie. Są dwa kółka złożone z mężczyzn i kobiet. Wodzirej przedstawia instrukcję zabawy i ukazuje ją na przykładzie, a następnie rozpoczyna się wspólny taniec.

Quiz znajomości Młodej Pary

W tej zabawie świadkowie, a także rodzina i przyjaciele państwa młodych odpowiadają na pytania związane z ich zainteresowaniami i zbierają punkty. Zwycięzca otrzymuje nagrodę.

Poszukiwanie fantów

Kolejna bardzo popularna zabawa, w której wodzirej wymyśla różne przedmioty (fanty), a uczestnicy zabawy muszą je przynieść do państwa młodych. Często wodzirej wymyśla przewrotne hasła, a goście muszą wykazać się sporą kreatywnością w poszukiwaniach.

Tajemniczy prezent dla Młodej Pary

Świetna propozycja na początek. Wodzirej ma dla młodej pary tajemniczy prezent. Aby dotarł do młodych musi jednak pokonać długą drogę. Wodzirej wybiera świadka lub świadkową i każę przekazać prezent np. osobie, która ma najpiękniejsze oczy. Następnie wymyśla podobne hasła, a kolejni uczestnicy muszą przekazać prezent następnej osobie, aż trafi on do młodych.

Taniec w kółeczku

Panie i panowie na zewnątrz, a para młoda w środku. Następnie w trakcie zabawy kolejni ochotnicy wyskakują do przodu, aby odbić w tańcu pannę młodą lub pana młodego. Zabawa ta ma wiele różnych odmian i daje wodzirejowi szerokie pole do popisu.

Przechodzenie pod sznurkiem

Kreatywna zabawa weselna, w której państwo młodzi lub świadkowie trzymają napięty sznurek, pod którym przechodzić będą kolejne pary krokiem poloneza. Sznurek będzie stopniowo opuszczany, a zabawę wygra para, która przejdzie pod sznurkiem jak najniżej bez zaczepiania go.

Taniec na kawałku gazety

Wybiera się kilka par, które otrzymują gazetę i mają na niej tańczyć. Co jakiś czas wodzirej przerywa zabawę i każe złożyć gazetę na pół. Zwycięży ta para, która będzie w stanie jak najdłużej tańczyć na jednym kawałku gazety bez wychodzenia poza krawędzie.

Zabawy biesiadne

Tutaj wodzirej lub zespół weselny muszą wykazać się dużym wyczuciem. Zabawy biesiadne aktywizują całą salę i powinny być realizowane dość późno, ale na tyle wcześnie, aby nie pominąć gości, którzy opuszczają wesele nieco wcześniej. Wodzirej lub zespół rusza na salę z akordeonem i zaczyna się biesiada. Przykładem zabawy jest przyśpiewka z miesiącami, w której wszystkie osoby urodzone w danym miesiącu wstają i piją kieliszek wódki (tudzież wody dla osób niepijących).

Zabawy na oczepiny

Ciekawych zabaw nie może zabraknąć również na oczepiny. Jest to ostatni oficjalny etap imprezy weselnej. Potem goście będą mieli więcej swobody, a do akcji wkroczą ci najaktywniejsi, którzy mają siłę, aby bawić się do białego rana w rytm muzyki granej przez zespół weselny. Jakie zabawy na oczepiny cieszą się popularnością?

  • Quiz małżeński – zwany także testem godności. Państwo młodzi siadają plecami do siebie i ściągają buty wymieniając się jednym z nich. Wodzirej czyta hasło, np. kto pierwszy powiedział, że kocha, a młodzi podnoszą but w zależności od tego, jaka jest ich zdaniem prawda. But męski wskazuje na pana młodego, but damski na pannę młodą.
  • Welon i muszka – to najpopularniejsza zabawa polegająca na wytypowaniu kolejnej pary młodej. Najpierw panie zbierają się wokół panny młodej, która w momencie urwania muzyki rzuca za siebie welon (może to być także bukiet). Następnie panowie tańczą wokół pana młodego, który rzuca muszką (lub krawatem). Na koniec zwycięzcy tańczą wspólny taniec.
  • Zbieranie na kołyskę – świadkowie siadają na krzesłach obok parkietu z dwoma kołyskami – niebieska symbolizuje chłopca, różowa dziewczynkę. Goście wrzucają pieniądze do kołysek, a następnie odbijają w tańcu pana młodego (niebieska kołyska) lub pannę młodą (różowa).

Istnieje wiele różnorodnych pomysłów zabaw na oczepiny. Tutaj wodzirej musi wykazać się dużym doświadczeniem i dobrać te zabawy, które zaangażują jak największą liczbę gości. Tak jak mówiliśmy, oczepiny często są ostatnim oficjalnym etapem zabawy weselnej.

Poznaliście liczne zabawy na wesele. Pamiętajcie też, że w wyborze może wam pomóc DJ/wodzirej/zespół weselny. Dobra zabawa gwarantowana.
   Blog