Jaka muzyka na wesele? Podpowiadamy
Chcesz znaleźć odpowiedź na pytanie: “jaka muzyka na wesele”?
W tym poradniku podpowiadamy, na co powinieneś zwrócić uwagę.
Muzyka na wesele – ustalenia z DJ-em lub zespołem
Gdy do przyjęcia weselnego zostały 2-3 miesiące, koniecznie skontaktuj się z DJ-em albo z zespołem muzycznym, żeby ustalić szczegóły dotyczące oprawy muzycznej. Oto, czego powinieneś dopilnować:
- Upewnij się, że umowa jasno określa godziny pracy zespołu/DJ-a.
Przykładowo, gdy umowa zakłada 12-godzinną obsługę, w takim przypadku zespół może być obecny na sali od godzin 15:00 do 3:00 nad ranem. - Dowiedz się, ile będą trwały przerwy pomiędzy kolejnymi „setami” piosenek.
Ostatnie czego chcesz na swoim weselu, to półgodzinne przerwy występujące co kilka piosenek.
Z drugiej strony pamiętaj, że zespołowi albo DJ-owi powinny przysługiwać także dłuższe przerwy na posiłki – najczęściej mają one miejsce wtedy, gdy na sali serwuje się jedzenie. - Przekaż zespołowi/DJ-owi planowany czas przybycia Was jako pary młodej na salę weselną.
Dzięki temu upewnisz się, że zostaniecie odpowiednio powitani. - Wskaż zespołowi utwory, jakie mają być zagrane na ważnych momentach wesela.
Najlepiej prześlij linki do konkretnych filmów na YouTube. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której DJ/zespół puszcza jakiś niefortunny cover 🙂
Oprócz utworu na pierwszy taniec warto wskazać również muzykę na podziękowania czy oczepiny. - Przekaż DJ-owi/zespołowi swoje życzenia co do muzyki na swoje wesele.
Przede wszystkim wskaż utwory zakazane – lub nawet całe gatunki. Tylko pamiętaj, że nieco kawałków disco polo prawie zawsze poderwie do tańca gości 🙂
Przygotuj również listę życzeń odnośnie preferowanych utworów lub gatunków muzycznych.
Ważne jednak jest, żeby nie odbierać specjaliście pracy. Profesjonalista może poczuć się urażony, jeśli dostanie gotową listę do grania. I jest w tym trochę racji – po co wydawać majątek na grajka, który po prostu odtwarza Twoją kompozycję?
Muzyka na wesele powinna być spersonalizowana
Czy muzyka na imprezie weselnej powinna być dopasowana pod parę młodą czy pod gości?
Gdybym zadał to pytanie publicznie, z pewnością wywołałbym małą burzę wśród zwolenników obydwu opcji.
Prawda jest taka, że najlepiej znaleźć złoty środek między satysfakcją swoją i gości.
Przede wszystkim, wesele to Twoja impreza. To Ty powinieneś wybrać utwór na pierwszy taniec i na ważne momenty uroczystości – jak np. dedykacje. To jest oczywiste. Ale oprócz tego możesz też zasugerować DJ-owi/zespołowi konkretny gatunek muzyczny lub nawet utwory z prośbą o ich uwzględnienie w repertuarze weselnym.
Z drugiej strony oprzyj się pokusie puszczania przez całą imprezę “swojej” muzyki. No chyba, że większość Twoich gości ma podobny gust do Ciebie. W przeciwnym wypadku możesz doradzić się DJ-a/zespołu. Na zespołach najlepiej sprawdza się z reguły disco polo (tak, tak), rock, muzyka klubowa – no i oczywiście hity z lat ’80 i ’90.
Jak dobrać muzykę do specjalnych momentów imprezy?
Po pierwsze, podczas posiłków najlepiej jest puszczać przyciszoną muzykę. Dzięki temu dajemy gościom szansę na rozmowę bez konieczności przekrzykiwania się przez stół. Możesz też zrezygnować z puszczania wtedy muzyki, ale z reguły przyjemniej jest jeść, gdy coś brzęka melodyjnie w tle 🙂
Poza tym najlepiej samemu wybierz muzykę do emocjonalnych momentów imprezy takich jak podziękowania dla rodziców czy świadków oraz inne specjalne dedykacje. Dzięki temu podkreślisz rangę takiego momentu i sprawisz, że stanie się jeszcze bardziej wyjątkowy.
Jaka piosenka na pierwszy taniec?
Na ten temat można by napisać osobny artykuł. Ja oprę się tej pokusie i przedstawię Ci najważniejsze rady:
- Dobierz utwór, którego poziom trudności będzie dopasowany do Waszych umiejętności tanecznych. Oszczędzisz sobie wiele stresu.
- Wybrana piosenka powinna być rytmiczna – do takich najłatwiej jest zatańczyć nawet największych drętwiakom 🙂
- Jaki gatunek wybrać? Dowolny! To całkowicie Wasza chwila i możecie wybrać to, co lubicie najbardziej.
- Rozważcie skorzystanie z usług szkoły tańca. Niekoniecznie musicie od razu prosić o ułożenie choreografii. Czasem wystarczy nauczenie się podstawowego kroku i kilku figur 🙂
Utwory weselne dla każdego
Nagłówek kłamie – raczej nie ma piosenki, która zadowoli wszystkich. Dlatego kluczem na weselu jest odpowiednie wyważenie piosenek wolniejszych i szybszych.
To samo tyczy się gatunków i “wieku” utworów.
Jeżeli organizujesz wesele tematyczne, to powinny się na nim bezwzględnie pojawić utwory nawiązujące do tego motywu.
Blog