Zespół weselny Lublin, Warszawa

DJ czy zespół na wesele – co wybrać?

DJ czy zespół na wesele – co wybrać? Jeśli stoisz przed tym dylematem, to ten poradnik pomoże ci dokonać właściwego wyboru.

Na weselu mogą zagrać:

 • DJ puszczający muzykę z płyt/internetu
 • zespół muzyczny grający na żywo

Dobrze dobrane gatunki muzyczne, repertuar oraz zabawy taneczne i inne atrakcje wpłyną na sukces wesela. Warto zatem poświęcić chwilę i zapoznać się z zaletami i wadami obydwu opcji. Kiedy lepszy będzie DJ na wesele? Kiedy zdecydować się na wynajęcie zespołu?

DJ na wesele

DJ odtwarza utwory z płyt lub komputera. A to wiąże się z trzema kluczowymi zaletami:

 1. wyższa jakość muzyki – utwory grane i śpiewane są w oryginalne, dlatego brzmią dokładnie tak, jak powinny. DJ może też bez problemu zagrać muzykę, której nie może z kolei zagrać zespół na wesele, dlatego to propozycja dla tych Par Młodych, które mają wyszukany gust muzyczny i chcą, aby podczas wydarzenia zagrano także ich ulubione utwory.
 2. bogatszy repertuar – DJ może zagrać praktycznie wszystko – wystarczy wcześniej uzgodnić z nim listę utworów lub ogólnie wskazać na styl muzyczny, jaki ma dominować podczas przyjęcia.
 3. piosenki na życzenie – młoda para ma możliwość zamówić na życzenie praktycznie dowolną piosenkę.

Ale to nie koniec zalet DJ na wesele! Oto inne:

 1. niższe koszty – DJ występuje najczęściej sam lub w duecie. A to oznacza niższe wynagrodzenie niż w przypadku kilkuosobowego zespołu. Poza tym DJ nie śpiewa, nie gra na instrumentach – co zmniejsza jego stawki.

Zespół na wesele

Druga propozycja to zespół weselny, który może zaoferować muzykę na żywo. Zespoły weselne najczęściej składają się z wokalisty lub wokalistki oraz z muzyków grających na gitarze, perkusji, klawiszach.

Zespół na wesele – zalety

 1. Przewagą zespołów weselnych nad DJ-ami jest przede wszystkim siła tradycji. Przyjęło się, że na weselu muzyka powinna być grana właśnie na żywo, ponieważ wtedy wydarzenie może uzyskać swój charakterystyczny klimat. Taka oprawa muzyczna jest popularna przede wszystkim wśród seniorów, lecz ma ona też wielu fanów w młodszym pokoleniu.
 2. Zespół weselny może też zagrać właściwie wszędzie (oczywiście z pewnymi ograniczeniami). Już natomiast DJ jest zmuszony występować w miejscu z dostępem do prądu i możliwością rozstawienia swojego sprzętu.

Zespół na wesele – wady

Z drugiej strony zespół muzyczny ma też pewne ograniczenia.

 1. Przede wszystkim przebieg imprezy zależy od jego profesjonalizmu. Dlatego  tak duże znaczenie ma wybór odpowiedniego zespołu, który będzie mógł zapewnić najwyższą jakość swoich usług.
 2. Także należy pamiętać o tym, że zespół nie będzie w stanie zagrać każde piosenki. Oczywiście, w tym przypadku istnieje możliwość puszczenia jej z laptopa, na przykład jako piosenka do pierwszego tańca Pary Młodej.
 3. Warto też zaznaczyć, że wybór zespołu na wesele będzie oznaczał również większy koszt – skorzystanie z usług tego typu to wydatek przeważnie dwukrotnie większy niż DJ.

Na co zwrócić uwagę, podejmując decyzję?

Zatem zarówno DJ, jak i zespół weselny mają swoje zalety i wady, o czym powinno się pamiętać podczas podejmowania ostatecznej decyzji o tym, kto zagra na weselu. Niektórzy narzeczeni od razu wiedzą, na jaką opcję się zdecydować. Inni z kolei wahają się aż do ostatniej chwili, ponieważ nie wiedzą, jaka oprawa muzyczna będzie najlepsza na ich przyjęciu.

Przy podejmowaniu decyzji warto wziąć pod uwagę między innymi:

 • budżet weselny
 • oczekiwania dotyczące stylu muzycznego
 • liczbę gości
 • wielkość sali weselnej
 • styl urządzenia wesela

Gdy zatem celem jest urządzenie wesela dokładnie tak, jak przed laty, wtedy rozwiązanie jest jedno, czyli zespół muzyczny, który będzie przygrywał największe szlagiery na żywo. Jeżeli jednak na przyjęciu ma zagościć muzyka różnych gatunków, ale również wtedy, gdy budżet przeznaczony na organizację wydarzenia jest ograniczony, warto pomyśleć o zatrudnieniu dobrego DJ-a, który będzie mógł zaserwować  każdy hit.

Porady praktyczne

 1. Bardzo dokładnie sprecyzujcie swoje oczekiwania co do muzyki granej na weselu. Jaka muzyka może być grana, a jakiej należy unikać. Warto poprosić o zagranie kilku swoich ulubionych kawałków i wskazać na utwory zakazane. Koniecznie określcie nie tylko muzykę na pierwszy taniec, ale również na wejście tortu czy podziękowania dla rodziców;
 2. Każdy ma swój gust. Dlatego wyboru zespołu lub dj-a na wesele nie opierajcie wyłącznie na czyjejś rekomendacji. To, co podobało się znajomemu, nie musi podobać się wam.
 3. Jeśli zdecydujecie się na zespół na wesele – zaznaczcie w umowie, że na weselu nie mają być odtwarzane utwory z playbacku.
 4. Branża weselna niestety pełna jest samozwańczych DJ-ów i zespołów, które potrafią doszczętnie zepsuć dzień, który miał być najlepszym w życiu. Poświęć kilka chwil na zbadanie zespołu. Poczytaj opinie w internecie, podpytaj znajomych, znajdź nagrania z wystąpień, przejrzyj repertuar i pomysły na zabawy.
 5. Określcie jasno, czy życzycie sobie zabaw weselnych i oczepin. Jeśli tak – to doprecyzujcie, jak mają wyglądać.
 6. Ustalcie ile i jak długie przerwy będą sobie robić muzycy. Chyba nie chcesz wesela, na którym więcej jest siedzenia przy stołach niż tańca?   Blog