Zespół weselny Lublin, Warszawa

DJ czy zespół na wesele – co wybrać?

Dobrą zabawę na weselu gwarantuje taneczna muzyka. Czy lepiej zdecydować się wtedy na DJ-a, a może na zespół weselny?

Przyjęcie weselne to zdarzenie jedyne w swoim rodzaju, dlatego też powinno być ono dopracowane w najmniejszych detalach. Jedną z ważnych decyzji, jaką należy podjąć na etapie organizacji wesela, jest wybranie oprawy muzycznej.

Na weselu mogą zagrać:

  • DJ puszczający muzykę z płyt/internetu
  • zespół muzyczny grający na żywo

Wbrew pozorom, wybór odpowiedniej oprawy muzycznej ma duże znaczenie dla przebiegu całego wydarzenia. Warto zatem poświęcić chwilę i zapoznać się z zaletami i wadami każdej z powyższych opcji. Kiedy lepszy będzie DJ na wesele? Kiedy zdecydować się na wynajęcie zespołu?

DJ na przyjęcie weselne – zalety i wady

Zatrudnienie DJ-a na wesele to przede wszystkim większe możliwości w kreowaniu repertuaru. DJ może zagrać praktycznie wszystko – wystarczy wcześniej uzgodnić z nim listę utworów lub ogólnie wskazać na styl muzyczny, jaki ma dominować podczas przyjęcia.

Oczywiście DJ na wesele to również najwyższa jakość muzyki – utwory grane i śpiewane są w oryginalne, dlatego brzmią dokładnie tak, jak powinny. DJ może też bez problemu zagrać muzykę, której nie może z kolei zagrać zespół na wesele, dlatego to propozycja dla tych Par Młodych, które mają wyszukany gust muzyczny i chcą, aby podczas wydarzenia zagrano także ich ulubione utwory.

Zespół muzyczny na wesele – zalety i wady

Druga propozycja to zespół weselny, który może zaoferować muzykę na żywo. Zespoły weselne najczęściej składają się z wokalisty  lub wokalistki oraz z muzyków grających na gitarze, perkusji, klawiszach.

Przewagą zespołów weselnych nad DJ-ami jest przede wszystkim siła tradycji. Przyjęło się, że na weselu muzyka powinna być grana właśnie na żywo, ponieważ wtedy wydarzenie może uzyskać swój charakterystyczny klimat. Taka oprawa muzyczna jest popularna przede wszystkim wśród seniorów, lecz ma ona też wielu fanów w młodszym pokoleniu.

Z drugiej strony zespół muzyczny ma też pewne ograniczenia. Przede wszystkim przebieg imprezy zależy od jego profesjonalizmu, dlatego też tak duże znaczenie ma wybór odpowiedniego zespołu, który będzie mógł zapewnić najwyższą jakość swoich usług. Także należy pamiętać o tym, że zespół nie będzie w stanie zagrać każde piosenki. Oczywiście, w tym przypadku istnieje możliwość puszczenia jej z laptopa, na przykład jako piosenka do pierwszego tańca Pary Młodej.

Warto też zaznaczyć, że wybór zespołu na wesele będzie oznaczał również większy koszt – skorzystanie z usług tego typu to wydatek przeważnie dwukrotnie większy niż DJ.

Na co zwrócić uwagę, podejmując decyzję?

Zatem zarówno DJ, jak i zespół weselny mają swoje zalety i wady, o czym powinno się pamiętać podczas podejmowania ostatecznej decyzji o tym, kto zagra na weselu. Niektórzy narzeczeni od razu wiedzą, na jaką opcję się zdecydować. Inni z kolei wahają się aż do ostatniej chwili, ponieważ nie wiedzą, jaka oprawa muzyczna będzie najlepsza na ich przyjęciu.

Przy podejmowaniu decyzji warto wziąć pod uwagę między innymi:

  • budżet weselny
  • oczekiwania dotyczące stylu muzycznego
  • liczbę gości
  • wielkość sali weselnej
  • styl urządzenia wesela

Gdy zatem celem jest urządzenie wesela dokładnie tak, jak przed laty, wtedy rozwiązanie jest jedno, czyli zespół muzyczny, który będzie przygrywał największe szlagiery na żywo. Jeżeli jednak na przyjęciu ma zagościć muzyka różnych gatunków, ale również wtedy, gdy budżet przeznaczony na organizację wydarzenia jest ograniczony, warto pomyśleć o zatrudnieniu dobrego DJ-a, który będzie mógł zaserwować wtedy każdy hit.
   Blog